Обережно - кір!

Обережно, кір наступає!

Кір – гостре інфекційне захворювання, збудником якого є вірус.

Для поширення цієї недуги необхідні три умови: хворий на кір (джерело інфекції), певний механізм передачі вірусу та сприятливий до захворювання організм.

Сприятливість до вірусу кору майже тотальна. Це означає, що вірогідність захворіти на кір, особливо у тих, хто не був щеплений проти цієї хвороби, в результаті контакту з хворим дорівнює 100 %.

Єдиним джерелом інфекції є хвора людина, яка виділяє збудника повітряно-крапельним шляхом з дрібними крапельками слизу при чханні, кашлі або просто розмові. Треба пам’ятати, що вірус швидко і далеко поширюється потоками повітря.

Інкубаційний період хвороби (тобто період без проявів симптомів захворювання) триває 10-17 днів. В останні два дні перед появою будь-яких ознак хвороби і до п’ятого дня після появи висипки хворий починає виділяти в навколишнє середовище вірус, тобто стає вірусоносієм і становить небезпеку для оточуючих.

Прояви кору виникають раптово, гостро з підвищенням температури тіла, появі нежиті, кашлю, чхання, головного болю, кон’юктивіту (запалення очей), світлобоязні. В цей же період з’являються висипання. Перші його елементи виникають за вухами, на носі і на протязі першої доби поширюються на все обличчя, шию, частково на верхню частину грудей та спину. На другу добу висипання покриває весь тулуб.

Основними відмінними рисами, що дозволяють розпізнати кір ще до виникнення висипань на шкірі, є поява на слизовій оболонці щік, губ, ясень висипань, які нагадують манну крупу, та дрібних рожево-червоних плям на м’якому і твердому піднебіннях.

Звичайно захворювання на кір триває 10-15 днів, із-за відсутності ускладнень закінчується одужанням.

Але треба пам’ятати про ускладнення кору, які можуть бути грізнішими за саме захворювання (пневмонії, отити, стоматити, енцефаліти, менінгіти тощо. Тому при появі перших ознак нездужання необхідно звернутися до дільничного лікаря. Саме він має визначити, де треба лікувати хворого (вдома чи в лікарні), призначить відповідне лікування і профілактичні заходи щодо попередження подальшого поширення кору.

Неускладнений кір не потребує лікування в лікарні, а полягає в посиленому догляді для полегшення перебігу хвороби в домашніх умовах. Хворого ізолюють в окрему добре провітрювану кімнату. Термін його ізоляції становить не менше чотирьох діб від появи перших висипань. Протягом 7-10 днів треба дотримуватися ліжкового режиму, приймати велику кількість рідини (соки, компоти, мінеральна столова вода) до 1,5-2,5 літрів на добу в залежності від віку хворого, механічно і хімічно щадну їжу (супи, каші, картопляне пюре, омлет, фрукти та овочі, кисломолочні продукти, риба, м’ясний фарш, парові котлети).

Великого значення придають догляду за шкірою та слизовими оболонками хворого (гігієнічні ванни з використання розчину марганцівки, промивання очей теплою кип’яченою водою, чайною заваркою, відваром ромашки – кожне око окремим тампоном 4-5 разів протягом дня. Ротову порожнину треба полоскати після кожного прийому їжі кип’яченою водою, 2 % - розчином питної соди (1 чайна ложка на склянку води).

Підлогу в кімнаті, в якій знаходиться хворий, варто щодня протирати вологою ганчіркою, щоб не було пилу, а також частіше провітрювати приміщення.

Пам’ятайте ! Якщо дитині проводилося щеплення проти кору у віці 12 місяців і повторно у 6 років або 11 років (якщо щеплення не було проведено у 6 років небезпека захворіти мінімальна, так як вакцинація викликає стійкий імунітет.

У не щеплених дітей, яким після контакту із хворим на кір введено імуноглобулін захворювання може виникнути, але воно має значно легший перебіг.

Тож майте на увазі: малюкам треба своєчасно робити профілактичні щеплення проти кору.

Пам’ятайте !  Захворювання легше попередити ніж лікувати

(матеріали clipnews.info)